Dla narciarzy

Turcja to wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko piękne plaże, zabytki i słońce, lecz również zimowe ośrodki narciarskie, które są ciekawą alternatywą dla leniwych wczasów i oferują raczej aktywne spędzanie czasu na stokach. Kilka ciekawych miejsc przeznaczonych dla miłośników szusowania niewątpliwie można odnaleźć w okolicach Erzurum, Konakli czy Kandilli.

Turecki ośrodek narciarski Erzurum

Cały region Erzurum znajduje się u stóp gór Palandoken, które stanowią niezwykle ciekawe i zarazem jedne z najwyższych zakątków w całej Turcji. Od połowy grudnia aż do połowy maja warunki do uprawiania narciarstwa są tutaj najlepsze, choć sezon trwa dłużej, bo aż 150 dni. W ziemie śnieg spada tu do 2-3 metrów, a trasy znajdują się na 2150 – 3100 metrów wysokości, co daje niesamowite wrażenia przy zjazdach. Jest ich aż 27, więc można wybierać i nie sposób się znudzić nawet w czasie długiej eskapady.

W ośrodku narciarskim Erzurum Palandoken każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem trasy różnią się pod względem stopni trudności. Można tu skorzystać z 14 wyciągów, w tym z dwóch gondoli. Część z nich należy do hoteli, a za inne trzeba dodatkowo zapłacić. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest jednak fakt, że niezwykle szybko można się tutaj dostać z lotniska i niemal natychmiast już cieszyć się możliwością szusowania.

Ośrodek narrciarski w Erzurum

Konakli na narty w Turcji

Niedaleko zaś, bowiem około 18 kilometrów od Erzurum znajduje się ośrodek narciarski Konakli, który powstał w 2011 roku na potrzeby Zimowej Uniwersjady. Panują tutaj świetne warunki zjazdowe zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, a do dyspozycji miłośników zimowego szaleństwa jest sześć wyciągów, slalom gigant oraz inne ciekawe kombinacje narciarskich tras. Poza tym ośrodek ten oferuje wspaniałe widoki na niezwykle malownicze okolice i dodatkowo takie atrakcje jak liczne zabytki, które znajdują się nieopodal i czekają tylko na odkrycie.

Region narciarski Kandilli

Warto odwiedzić również znajdujący się około 36 kilometrów od centrum Erzurum region narciarski Kandilli, w którym z powodzeniem można uprawiać biegi narciarskie czy biathlon. Ośrodek jest otwarty na miłośników aktywnego spędzania czasu nie tylko zimą, ale i latem, kiedy to można szaleństw na nartorolkach czy poćwiczyć lekkoatletykę.

Jak widać Turcja ma parę perełek jeśli chodzi o szusowanie, co na pewno ucieszy osoby kochające zjazdy na nartach. Górskie szczyty zachęcają do aktywnego spędzania czasu, a wspaniała pogoda do tego, by wracać tutaj bardzo często. Za każdym razem bowiem można odkryć coś nowego, co jeszcze bardziej rozbudzi miłość do tego kraju.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *