Dla podróżników

Turcja to wspaniały kraj pełen atrakcji przyrodniczych i miejsc wręcz bajkowych. Tutejsza natura czaruje i zachwyca, a także pozwala prawdziwie się zrelaksować pośród cudownych krajobrazów. Nierzadko spotyka się miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, co świadczy o ich wyjątkowości i unikalności zarazem.

Atrakcje przyrodnicze Turcji

Jednym z cudów Turcji jest niewątpliwie Park Narodowy Goreme, który znajduje się w Kapadocji. Miejsce to jest niezwykle ciekawe, bowiem na jego terenie znajduje się aż 350 kościołów oraz kapliczek wykutych w skale. Park narodowy sprawia niesamowite wrażenie i pozwala przyjrzeć się bliżej tureckiej przyrodzie. W ogóle cała Kapadocja zachwyca. To legendarna kraina pełna pięknej natury.

Będąc w Turcji warto także odwiedzić Pamukkale czyli „Bawełniany zamek”. To piękne białe tarasy z wapnia, które można zaobserwować spacerując jedną trasą, tak by nie niszczyć tego niezwykłego zjawiska. Pamukkale zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO w 1988 roku.

Pamukkale w Turcji
 
Niewątpliwie wielką atrakcją przyrodniczą jest góra Ararat, która dla wielu mieszkańców Turcji jest miejscem świętym. To wspaniały masyw wulkaniczny, który składa się z dwóch szczytów, z czego wyższy ma aż 5137 metrów i stanowi zarazem najwyższą górę w całej Turcji. Warto choć raz w życiu zobaczyć tak ogromny masyw.

Cuda natury w Turcji – co jeszcze zobaczyć?

Niesamowitym unikatem na wielką skalę jest także góra Nemrut, która znajduje się we wschodniej Anatolii. To miejsce, które rzadko jest odwiedzane przez turystów, jednakże zupełnie niesłusznie. Ten piękny kompleks świątynno-grobowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Zabytki na Górze Nemrut
 
Równie pięknym miejscem jest Jezioro Van, które można odnaleźć we wschodniej części kraju. Co ciekawe zakątek ten posiada interesujące właściwości. Wody jeziora posiadają odczyn zasadowy, co pozwala na robienie tu prania bez użycia detergentów. Ma ono także ogromnie urozmaicone brzegi i jest największym zbiornikiem wodnym w całej Turcji.

Idealnym miejscem dla miłośników pięknej przyrody i zarazem trekkingu jest Szlak Licyjski, który nazwany tak został od cywilizacji antycznej mieszkającej tu bardzo dawno temu. To aż 500 kilometrów szlaków, które rozpoczynają się w Oludeniz a kończą w okolicach kurortu Antalya. Cudowne widoki sprawiają, że można tu prawdziwie wypocząć i zarazem zainspirować się pięknem Turcji.

Kraj ten obfituje bowiem w miejsca, które pozostają głęboko w pamięci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a już na pewno ci, którzy wiążą udane wakacje z interesującymi przyrodniczo miejscami zapierającymi dech w piersiach i stanowiącymi nierzadko niemałe wyzwanie.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *