Koszty i ceny na wczasach

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje w Turcji. Okazuje się, że to nie tylko zakup biletu i zarezerwowanie miejsca noclegowego należy uwzględnić, planując wyjazd za granicę. Dochodzi wiele dodatkowych kosztów. Turcja uznawana jest za jedno z najtańszych miejsc do odwiedzenia, dzięki temu możliwe jest spędzenie parotygodniowych wakacji w cenionym hotelu i to bez konieczności nadwyrężania budżetu. Kluczowe jest określenie tego, ile powinno się zabrać ze sobą pieniędzy na urlop, wyjeżdżając do Turcji.

Ceny w Turcji – ile kosztuje sam wyjazd a ile produkty?

Ceny wycieczek do Turcji są bardzo zróżnicowane. Jest wiele czynników mających wpływ na wysokość wakacji w tym kraju. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku podróżowania na własną rękę niż z biurem podróży. Kolejną kwestią jest to, czy ktoś wybiera się sam, z partnerem, z dzieckiem czy ze znajomymi. Zupełnie inne koszty wchodzą w grę w przypadku podstawowej wycieczki niż All Inclusive. W Turcji obowiązuje waluta w postaci lirów, gdzie jeden lir jest tańszy o kilkadziesiąt gorszy od polskiej złotówki. Siedmiodniowy pobyt all inclusive to koszty liczone od ok. 900 złotych na osobę wzwyż, w zależności od wybranej miejscowości.

Przykładowo bochenek chleba kosztuje mniej niż 2 liry, masło 3 liry, mleko 2 liry, kawa niecałe 10 lir, tabliczka czekolady poniżej 2 lir, 100 g żółtego serca 2 liry a szynki drobiowej liry. Za półtorej litra wody niegazowanej trzeba zapłacić trochę ponad jednego lira, za opakowanie jajek 3 liry, za litr soku jabłkowego trochę ponad 2 liry, za mieszankę bakaliową (200g) 9 lir. Kilogram cukru to mniej niż 3 liry, piwo kosztuje poniżej 5 lir, pół litra wódki to 35 liry, a paczka papierosów jest w cenie 7 lir.

W przypadku zamawiania piwa w dobrym lokalu cena wzrasta do prawie 10 lir, a w nocnym klubie do 12 lir. Za zupę dnia przyjdzie turyście zapłacić 6 lir, za pizzę 10 lir, za kebab 7 lir, za baklawę 6 lir, za drugie danie od 10 do 12 lir, za świeżo wyciskany sok ponad 2 liry.

Wczasy w Turcji a kwestia usług

Będąc za granicą, turyście przyjdzie korzystać z różnego typu usług. Za bilet normalny komunikacji miejskiej płaci się bardzo mało bo połowę liry. Z kolei bilet na bus to koszt 3 lir. Wynajem mieszkania to koszt 1500 lit za miesiąc w przypadku aż trzypokojowego mieszkania o wysokim standardzie i usytuowanym blisko centrum miasta. Jeśli ktoś decyduje się na podróżowanie własnym środkiem transportu, to warto wiedzieć, że litr benzyny kosztuje mniej niż 5 lira, a litr LPG mniej niż 3 liry.

Podczas planowania budżetu na wczasy do Turcji, należy mieć na uwadze aktualny kurs waluty tureckiej. Trzeba określić swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania i preferencje. Każdy ma inne skłonności do wydawania pieniędzy. Zawsze warto doliczyć zapasowe liry na każdy tydzień pobytu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i czerpać pełną przyjemność z wakacji.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *